Windows Server 2008 FSMO Rollerinin Taşınması


Master Active Directory sunucusu olan DC2 isimli Server 2008 üzerindeki FSMO rollerini Slave Server olan DC isimli sunucuyua taşımak için. Aşşağıdaki işlemleri adım adım yapmamız gereklidir.

 

Rol taşıma işlemine ilk önce Schema Master rolünü taşıyarak başlayacağız. Schema Master rolünü taşımak için Server 2008 sunucumuz üzerinde Start menüden Run’a gelip regsvr32.exe /schmmgmt.dll komutunu yazıyoruz.

regsvr32.exe /schmmgmt.dll komutu Çalışmazsa bu komut denenmeli regsvr32 schmmgmt.dll

 

Bu komutun da çalıştırılmasının ardından yine Run’ a geliyoruz ve bu kez MMC komutunu çalıştırıyoruz.


MMC konsol üzerinde ise, File menüsünden Add/Remove Snap-in seçeneğine tıklıyoruz.

 

Add /Remove Snap-in penceresi içerisinde , Active Directory Schema snap-i ninin eklenmiş olduğunu görüyoruz.

 

OK diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz. Ve Active Directory Schema snapininin konsol üzerinde yer aldığını görüyoruz.

Shema güncellemesi için Active Directory Schema üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Change Active Directory Domain Controller seçeneğine tıklıyoruz.

Change Directory server ekranında, server DC ve DC2 domain controller sunucularımızı görmekteyiz. Liste içerisinden DC2 sunucumuzu seçip OK tuşuna basıyoruz. Bu işlemden sonra yine Active Directory Schema ekranı üzerinde yine sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Operations Master seçeneğini seçiyoruz.Change Schema Master ekranında da görüldüğü gibi, schema master rolünün server DC sunucumuz üzerinde olduğunu görüyoruz. Schema master rolünü DC2 sunucusu üzerine taşımak için Change tuşuna basıyoruz.

Yukarıdaki ekranda, Yes tuşuna basarak rol taşıma işlemini onaylıyoruz.

 Ve rol taşıma işlemimiz başarılı bir şekilde tamamlandı.

 Change Schema Master ekranına tekrar geri dönüş yaptığımız da, Schema Master rolünün artık DC sunucumuz üzerine taşındığını görüyoruz.

Schema Master rolünün taşınması işleminden sonra, sırada RID, PDC, ve Infrastructure rollerinin taşınması işlemi var. Bu rolleri taşımak için yine server DC2 sunucumuz üzerinde iken Active Directory Users And Computers yönetim konsolunu açıyoruz.ADUC yönetim konsolu üzerinde iken mevcut domainiimiz üzerinde sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Operations Masters seçeneğine tıklıyoruz.


Operations Master penceresinde RID rolünü taşımak için Change tuşuna basıyoruz.

Change işleminin ardından RID rolünün artık DC sunucumuz üzerine taşındığını görüyoruz. PDC, ve Infrastructure rolleri için de aynı işlemi gerçekleştiriyoruz.RID, PDC ve Infrastructure rollerinin taşınması işleminden sonra, Domain Naming Master rolünü taşımaya sıra geldi. Bu rolü taşımak için ise, Active Directory Domains Ands Trust yönetim konsolunu açıyoruz.Konsol üzerinde yine sağ tuş yaparak gelen menüden yine Operations Master seçeneğine tıklıyoruz..

Bu pencere üzerinde de Change tuşuna basarak Domain Naming Master rolünün taşınması işlemini gerçekleştiriyoruz. Tüm rollerin taşınması işleminden sonra server DC sunucumuz üzerinde, cmd komut satırı ekranını açıyoruz ve netdom query fsmo komutunu yazıyoruz.


Netdom komutunun çalıştırılmasının ardından tüm rollerin artık server 2008 sunucumuz üzerine taşındığını görüyoruz.

Dikkat edeceğimiz bir husus, FSMO rollerinin taşıması işleminin ardından replikasyonun sağlıklı bir şekilde tamamlanması için sunucuların bir kaç günlüğüne ortamdan kaldırmamanızdır.

Daha sonra eski sunucuda dcpromo komutunu çalıştırıp Active Directory rolünü kaldırabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s