Domain Ortamında BGINFO İle Masaüstü Bilgilendirme


Doman ortamında destek biriminde çalışıyorsanız. Sizi destek için arayan kişiden bilgisayar adı, ip adresi, kullanıcı adı vb. bilgiler istersiniz. Eğer deskte için arayan kişinin bilgisayar bilgisi yeterince iyi değilse bu bilgileri almak için çok zorlanırsınız ve zaman kaybetmiş olursunuz. Bu bilgileri almak zaman zaman deveye hendek atlatmak kadar zor olabilir. Bu makalede bu sorunu çözmek için BGINFO uygulamasından yararlanacağız. Senaryoda amacımız bilgisayari ismi, ip adresi, kullanıcı adı gibi temel bazı bilgilerin bilgisayarların masaüstünde görünmesini sağlamak olacak. En son adımda kişinn masaüstü şu sekilde olacak:Destek için arayan kişinin sadece okuma yazma bilmesi yeterli olacak. 

Uygulamamıza geçelim.

Senaryomuz çok kısa şekilde anlatmak gerekirse şu şekilde:
1- BGINFO’yu edin ihtiyacın olacak bilgilere göre BGINFO’yu ayarla ayar dosyasını kaydet
2- BGINFO uygulamasını logon script olarak ayarlamak ve kullanıcılar logon olduklarında bilgilerin masaüstlerinde çıkmasını sağlamak.

BGINFO Uygulaması
BGinfo programı sysinternals firmasi tarafından üretilmiş bir uygulamadır ve Microsoft tarafından desteklenmektedir.
Bu programı şu adresten indirebilirsiniz.
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897557

Uygulamayı edindikten sonra yapmamız gereken ortamımızda hangi bilgilerin olmasına gerektiğine karar vererek uygulama üzerinden ayarları yapmak.Uygulamayı kullanmak o kadar basit ki ayarların nasıl yaptığını anlatmaya gerek duymuyorum. Bir dakika içinde çözülebilecek bir program. Bu ayarları yaptıktan sonra kalıcı olması için ayar.bgi dosyası olarak kaydediyoruz.


Bu işlemleri yaptıktan sonra domain tarafına geçiyoruz.

Domain’de Yapılacak İşlemler


Bu uygulamayı tüm kullanıcılarda çalıştırmak için Grup Politikalarının Logon Script ayarından yararlanacağız. Yeni bir grup politikası oluşturup adını MasaustuBilgilendirme verdim. BGINFO.exe ve ayar.bgi dosyalarını logon script kısmındaki Show Files Botonuna tıklayarak açılan logon script’in dosyalarına kopyalıyoruz.bu işlemden sonra logon script’e config.bgi /timer:0 /NOLICPROMPT /silent parametresiyle birlikte BGINFO.exe dosyasını gösteriyoruz.grup politikamız bu adımdan sonra hazır. Logon Script ayarları kullanıcı ayarları olduğu için politikamızı kullanıcılarımızın bulunduğu OU’ya bağlamamız gerekiyor.


 Bu işlemi de gerçekleştirdikten işimiz bitmiştir. Grup politikaları yenilendikten sonra ilk logon’dan itibaren masaüstlerine isteğimiz doğrultusunda bilgiler yazılmaya başlanacaktır.


 

“Domain Ortamında BGINFO İle Masaüstü Bilgilendirme” için 2 yorum

  1. Merhaba Bginfo’yu script olarak bilgisayarlara kurdurdum , çalıştırdım fakat her program baslangıcı açılışında 10 sanıye bekletme sorununu aşamadım , belirttiğiniz gibi group policy management ‘ede script parametresi yazdım olmadı , oluşturduğum .bat dosyalarınada parametreleri düzenledim olmadı. Yardımcı Olabilir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s