Win 8.1 .Net Framework 3.5 yükleme


.NET Framework, Windows üzerinde çalışan birçok uygulama ayrılmaz bir parçasıdır ve bu uygulamaları çalıştırmak için ortak işlevsellik sağlar. Geliştiriciler için .NET Framework uygulamaları geliştirmek için tutarlı bir programlama modeli sağlar. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, .NET Framework bilgisayarınızda zaten yüklü. Özellikle .NET Framework 4.5, Windows 8 öğesine dahil edilir ve Windows 8 işletim sistemiyle bilgisayarınıza yüklenir. Benzer şekilde, .NET Framework 4.5.1, Windows 8.1 içine dahil edilmiştir. Diğer durumlarda, karşı yerleşik apps çalıştırabilmeniz için .NET Framework etkinleştirmeniz gerekebilir.

Önemli

Windows 8 veya Windows 8.1 için hiçbir .NET Framework 3.5 yüklemesi yok. Bu makalede verilen yönergeleri izleyerek Denetim Masası’nda .NET Framework 3.5’i etkinleştirmelisiniz.

Örneğin, .NET Framework 3.5 Windows 8 veya Windows 8.1 ile otomatik olarak yüklenmez. Windows 8 işletim sisteminde .NET Framework 3.5 ve daha yeni sürümleri gerektiren uygulamaları çalıştırmak için, bilgisayarınızda 3.5 sürümünü etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır: .NET Framework 3.5 gerektiren bir uygulamayı yükleyerek (isteğe bağlı .NET Framework 3.5’i yükleyerek) veya çalıştırarak ya da Denetim Masası’nda .NET Framework 3.5’i etkinleştirerek. Bu iki seçenek de internet bağlantısı gerektirir.

Genel olarak, kullandığınız bir uygulama belirli bir sürüme bağlı olabileceği veya o sürüm kaldırılırsa bozulabileceği için .NET Framework sürümlerinden hiçbirini bilgisayarınızdan kaldırmamanız gerekir. .NET Framework’ün birden çok sürümü aynı anda tek bir bilgisayara yüklenebilir. Bu da, sonraki bir sürümü kurmak için önceki sürümleri kaldırmanız gerekmediği anlamına gelir.

Önemli notlar:

 • 2.0, 3.0 ve 3.5 sürümlerine yönelik oluşturulmuş uygulamalar için .NET Framework 3.5’i kullanın.
 • .NET Framework 3.5’i yüklemeden önce Windows dil paketinin yüklenmesi .NET Framework 3.5 kurulumunun başarısız olmasına yol açar. Windows dil paketlerini yüklemeden önce .NET Framework 3.5’i yükleyin.
 • Windows CardSpace Windows 8 üzerinde .NET Framework 3.5 ile mevcut değildir.

İstek üzerine .NET Framework 3.5’i yükleme

Bir uygulama .NET Framework 3.5 gerektiriyorsa, ancak o sürümü bilgisayarınızda etkinleştirilmiş bulmuyorsa, yükleme sırasında veya uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda aşağıdaki ileti kutusunu görüntüler. İleti kutusunda .NET Framework 3.5’i etkinleştirmek için Bu özelliği yükle seçimini belirtin. Bu seçenek kullanmak için internet bağlantısı gereklidir.

 

İstek üzerine .NET Framework 3.5’i yükleme istemi

Denetim Masası’nda NET Framework 3.5’i etkinleştirme

.NET Framework 3.5 Denetim Masası’ndan kendiniz etkinleştirebilirsiniz. Bu seçenek kullanmak için internet bağlantısı gereklidir.

Denetim Masası’nda .NET Framework 3.5 etkinleştirmek için

 1. Üzerinde başlangıç ekran, yazın ve sonra seçin Denetim Masası. (Başlat ekranına erişmek için, klavyenizde Windows logosu tuşuna basın.)
 2. Seçim programlarıve sonra seçin Windows özelliklerini aç veya Kapat.
 3. Seçin .NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir) onay kutusu.

WCF komut dosyası ve işleyici eşleme işlevlerine ihtiyaç duyan bir geliştirici olmadığınız sürece Windows Communication Foundation (WCF) HTTP etkinleştirmesi için alt öğe seçmeniz gerekmez.

 

Denetim Masası’nda Windows özelliklerini açma veya kapatma

Sorun Giderme

.NET Framework 3.5’i talep üzerine yükleme veya Denetim Masasında etkinleştirme başarısız olursa, aşağıdaki hata iletilerinden birini alabilirsiniz:

 • 0x800f0906: “Windows gerekli dosyaları indirmek için Internet’e bağlanamadı. Internet’e bağlı olduğunuzdan emin olun ve yeniden denemek için Yeniden Dene’yi tıklatın.”
 • 0x800F081F: “Değişiklikler tamamlanamadı. Lütfen bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden deneyin.”

Bu iletiler, aşağıdaki nedenlerle görüntülenebilir:

 • Bilgisayarınız Internet’e bağlı değil. Lütfen bağlanın ve işlemi yeniden deneyin.

  Internet’e bağlanamıyorsanız, Dağıtım Görüntüsü Bakımı ve Yönetimi (DISM) komut satırı aracını kullanarak veya Windows 8 yüklediğiniz yükleme medyasını (ISO görüntüsü veya DVD) belirterek .NET Framework 3.5’i etkinleştirebilirsiniz.

  • Windows 8 ya da Windows Server 2012 içinde, yönetici kimlik bilgileriyle bir Komut İstemi penceresi açın (yani, Yönetici olarak çalıştırseçeneğini belirleyin).
  • D:\sources\sxs dizininde bulunan yükleme medyasından .NET Framework 3.5’i yüklemek için aşağıdaki komutu kullanın:

   DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:d:\sources\sxs

   burada:

   • /Online çalıştırdığınız işletim sistemini hedefler (çevrimdışı bir Windows görüntüsü yerine).
   • /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 .NET Framework 3.5’i etkinleştirmek istediğinizi belirtir.
   • /All .NET Framework 3.5’in tüm ana özelliklerini etkinleştirir.
   • /LimitAccess DISM’nin Windows Update’e erişmesini engeller.
   • /Source özelliği geri yüklemek için gereken dosyaların konumunu belirtir (bu örnekte, D:\sources\sxs klasörü).

    

 • Yerel bir kaynak kullanıyorsunuz ancak ağ konumu erişilemez veya doğru içerikte değil. Bir önceki madde işaretinde belirtildiği gibi yükleme ortamından .NET Framework 3.5’i yükleyin.
 • Yöneticiniz bilgisayarınızı hizmet vermek için Windows Update yerine Windows Server Update Services (WSUS) kullanacak şekilde yapılandırmıştır. Yöneticinizden WSUS yerine Windows Update kullanmak üzere ilkeyi etkinleştirmesini isteyin.

 

yada aşağıdaki adımlarıda izleyebilirsiniz

1. Adım- command prompu admin olarak açınız.

2. Adım- X:\ 2012 yada 2008 cd yada isonuz

3. Adım- CD/iso da bulunan dostylar kopyalanır.

xcopy F:\sources\sxs\*.* c:\net35 /s

4. Adım- Aşağıdaki komut çalıştırılır

Dism.exe /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:c:\net35 /LimitAccess

5. Adım- sucsess 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s